Головне управління ДПС
у Чернівецькій області
Ключові слова
Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua

Новодністровська ДПІ: які активи підлягають декларуванню при одноразовому декларуванні

опубліковано 01 жовтня 2021 о 13:56

На ці запитання сьогодні відповідала представникам бізнесу та громадськості начальник Новодністровської ДПІ Головного управління ДПС у Чернівецькій області Алла Заришняк під час засідання за круглим столом.

За словами Алли Миколаївни йдеться про декларування грошових активів, майна та майнових прав, одержаних чи набутих за рахунок доходів, з яких у порушення вимог законодавства не було сплачено  податки і збори. Це цілком добровільна акція, але для тих, хто нею не скористається, наслідки можуть бути не дуже хороші. Адже наступним кроком може стати контроль за витратами фізичних осіб для виявлення не задекларованих доходів.      Також у своєму виступі посадовиця звернула увагу на те ,що варто знати про одноразове (спеціальне) добровільне декларування і що потрібно декларувати. Фізичні особи декларують належні їм грошові кошти, майно та майнові права, які відповідають таким критеріям: розміщені на території України та/або за її межами; були одержані/набуті за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні;з яких не були сплачені податки і збори, або сплачені не в повному обсязі; які не були задекларовані протягом будь-якого з податкових періодів до 1 січня 2021 року.

Отже, добровільному декларуванню підлягають не всі грошові активи фізичної особи, майно/майнові права, а лише ті, які відповідають вказаним критеріям. Тож якщо грошові кошти, майно чи майнові права, отримані легально і при їх отриманні було сплачено відповідні податки чи збори, то додатково декларувати їх непотрібно. Період добровільного декларування триває лише рік — з 1 вересня 2021 року по 1 вересня 2022 року. Об’єктами добровільного декларування можуть бути активи фізичної особи, які належать їй на праві власності і знаходяться (зареєстровані, перебувають в обігу, є на обліку тощо) на території України або за її межами станом на дату подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.

Серед таких активів: валютні цінності, національна валюта (гривня) і іноземна валюта, права грошової вимоги, нерухоме майно (земельні ділянки, об’єкти житлової і нежитлової нерухомості), об’єкти незавершеного будівництва, рухоме майно, у тому числі транспортні засоби та інше цінне рухоме майно, предмети мистецтва та антикваріату, дорогоцінні метали, дорогоцінне каміння, ювелірні вироби тощо, частки (паї) у майні юридичних осіб, інші корпоративні права, майнові права на об’єкти інтелектуальної власності, цінні папери та/або фінансові інструменти.

Алла Миколаївна звернула увагу, що не всі активи потрібно декларувати. Зокрема, не потрібно декларувати: одну або декілька квартир, сукупна площа яких не більше 120 кв. м.; житлові будинки, сукупна площа яких в межах 240 кв. м за умови наявності права власності на земельну ділянку відповідного цільового призначення; нежитлові будинки некомерційного призначення, площею не більше 60 кв. м.; земельні ділянки, площею в межах норми безоплатної передачі ; один легковий автомобіль з середньою ринковою вартістю не більше 400 тис. грн., або з робочим об’ємом циліндру двигуна не менш як 3000 куб. см.; грошові кошти в межах 400 тис. грн.

Також добровільне декларування не стосується осіб, які за будь-який рік, починаючи з 1 січня 2010 року, подавали або мають подавати декларації з метою запобігання корупції. Ще обговорили процедуру одноразового (спеціального) добровільного декларування та які  дії слід вчинити декларанту у разі якщо особа вирішила задекларувати свої ризикові активи.