Про це розповідає в інтерв’ю в.о. начальника Головного управління ДПС у Чернівецькій області Теодозія Чернецька.
Теодозіє Юріївно! Податківці активно проводять та анонсують заходи щодо запровадження проєкту «Територія високого рівня податкової довіри». Які новації очікують платників податків? Чи отримують податківці додаткові повноваження?
1 жовтня 2024 року набрав чинності Закон України від 18 червня 2024 року № 3813-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства». На виконання даного Закону запроваджуються особливості податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства.
Такі платники будуть включені до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства (далі Перелік). При цьому у фокусі цього проєкту – забезпечення рівних умов для всіх платників податків, прозорість процесів адміністрування, забезпечення справедливості, уникнення корупційних ризиків і ніяких додаткових повноважень для фахівців податкової служби.
Наголосіть будь – ласка, хто з платників може увійти до Переліку платників з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства.
До такого Переліку включатимуться як юридичні, так фізичні особи – підприємці, які відповідатимуть певним вимогам та критеріям. Порядок розрахунку Критеріїв для включення платників податків до Переліку затверджено Наказом Мінфіну від 07.10.2024 №495 «Про затвердження Порядку формування та оприлюднення Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства», з яким можна ознайомитись у зручний для платника спосіб.
Перелік формується щоквартально автоматично та без участі платника у терміни не пізніше останнього робочого дня березня, травня, серпня та листопада. Інформація публікується на субсайті «Територія високого рівня податкової довіри» на п'ятнадцятий робочий день з дня його затвердження.
У разі включення платника до Переліку ДПС інформує його про це шляхом надсилання через електронний кабінет повідомлення протягом п’яти робочих днів після затвердження Переліку.
Дуже важливо знати платникам, що Критерії відбору до Переліку формуються окремо для кожної категорії платників в залежності від системи оподаткування.
Для юридичних осіб на загальній системі оподаткування визначено наступні Критерії відбору: рівень сплати податку на прибуток повинен дорівнювати або перевищувати середній по галузі за останні 4 квартали, а рівень сплати ПДВ має бути рівним або вищим від середнього по галузі за останні 12 звітних періодів. Рівень заробітної плати повинен бути не меншим за середню заробітну плату по галузі в регіоні, помножену на коефіцієнт 1.1 за останні 4 квартали, за умови наявності мінімум п'яти працівників.
Для резидентів ДІЯ.СІТІ рівень сплати податків до бюджету повинен дорівнювати, або перевищувати середній серед резидентів Дія Сіті.
Юридичні особи – платники єдиного податку ІІІ групи мають забезпечувати рівень сплати податків до бюджету середній по галузі або перевищувати цей рівень, а рівень заробітної плати повинен бути не меншим за середню заробітну плату по галузі в регіоні, помножену на коефіцієнт 1.1 за останні 4 квартали, за умови наявності мінімум п'яти працівників.
Серед критеріїв для юридичних осіб – платників єдиного податку ІV групи - від'ємне значення різниці між сумою МПЗ та сплаченими податками і витратами на оренду земельних ділянок. Рівень сплати ПДВ має бути рівним або вищим від середнього по галузі за останні 12 звітних періодів, а рівень заробітної плати повинен бути не меншим за середню заробітну плату по галузі в регіоні, помножену на коефіцієнт 1.1 за останні 4 квартали, за умови наявності мінімум п'яти працівників. Платник має мати в наявності власну площу земель (на праві власності/користування), орендованих земельних ділянок не менше 200 га або орендованої комунальної або державної власності не менше 0,5 га та виконувати податкові зобов'язання зі сплати за землю та єдиного податку.
Для фізичних осіб – підприємців на загальній системі оподаткування рівень сплати ПДФО має бути рівним, або вищим від середнього по галузі, а рівень сплати ПДВ має бути рівним або вищим від середнього по галузі за останні 12 звітних періодів. Рівень заробітної плати повинен бути не меншим за середню заробітну плату по галузі в регіоні, помножену на коефіцієнт 1.1 за останні 4 квартали.
Щодо фізичних осіб – підприємців платників єдиного податку III групи то їх дохід має перевищує 5,0 млн грн, а рівень сплати податків до бюджету повинен дорівнювати, або перевищувати середній по галузі за останні 4 квартали. Також, у них рівень заробітної плати повинен бути не меншим за середню заробітну плату по галузі в регіоні, помножену на коефіцієнт 1.1 за останні 4 квартали.
Необхідно також враховувати Критерії відбору, які застосовуються для включення до Переліку всіх категорій платників податків, серед найважливіших: стабільність діяльності, відсутність податкового боргу та заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску, своєчасність та повнота виконання своїх податкових обов’язків, відсутність спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів.
Також бізнес має дотримуватися термінів подання звітності, не належати до категорії ризикових платників та протягом року не порушувати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.
Насамкінець важливо озвучити які податкові привілеї отримає платник, включений до Переліку?
Серед основні привілеїв які отримає платник включений до Переліку – це мораторій на проведення перевірок, тобто бізнес звільняється від переважної частини документальних позапланових, планових та фактичних перевірок
Також для цієї категорії платників значно скорочуються строки камеральних та документальних перевірок при отриманні бюджетного відшкодування податку на додану вартість та терміни надання індивідуальних податкових консультацій.
І суттєва перевага - за кожним платником, включеним до Переліку, закріплюється комплаєнс - менеджер, який зобов’язаний дати відповіді на всі запитання платника щодо правильності сплати податків.
Комплаєнс – менеджер не лише поінформує платника про вимоги та обмеження у законодавстві, але й допоможе розробити найкращі стратегії виконання податкових зобов'язань та усунення потенційних ризиків порушення податкового законодавства. Також за необхідності комплаєнс - менеджер може надати платникам усну податкову консультацію.
Дякую за розмову!