Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Зміни у сфері продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів

опубліковано 01 квітня 2025 о 13:42

Фахівці управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Чернівецькій області нагадують, що з 25 березня 2025 року набув чинності Закон України від 04.12.2024 № 4115-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби» (далі – Закон № 4115), який опублікований у газеті «Голос України» від 25.03.2025 № 58. Законом внесено зміни до Податкового кодексу України та Закону України від 18.06.2024 № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закону № 3817).  

Основні зміни до Податкового кодексу України: 

Регулювання роздрібної ціни тютюнових виробів: 

при встановленні  максимальної роздрібної ціни на тютюнові вироби; 

при роздрібному продажу - роздрібна ціна не може бути меншою за мінімальне акцизне податкове зобов’язання або ставки акцизного податку помножене на коефіцієнт 1,45. 

Законом введено новий термін «пиво безалкогольне»: 

це - насичений діоксидом вуглецю пінистий напій з вмістом спирту 0,5 % об. або менше, отриманий у результаті бродіння пивного сусла пивними дріжджами, що відноситься до товарної позиції 2202 згідно з УКТ ЗЕД". 

Особливості застосування валютних курсів: 

- для тютюнових виробів використовується офіційний курс Національного банку України на 0 годин першого дня календарного півріччя, що передує півріччю, в якому здійснюється: 

придбання марок акцизного податку (до 1 січня 2026 року); 

формування унікального ідентифікатора (з 1 січня 2026 року); 

реалізація тютюнових виробів вироблених на митній території  України, або подання митної декларації; 

нарахування зобов’язань з акцизного податку з тютюнової сировини та тютюнових відходів. 

Законом запроваджено зменшення розміру сукупних втрат та відходів з 10 % до 5 % для виробництва ферментованої тютюнової сировини. 

Ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну встановлюються в одиницях виміру євро. 

Передбачено щорічне підвищення специфічних ставок акцизного податку на тютюн і тютюнові вироби та мінімального акцизного податкового зобов’язання на сигарети без фільтра, з фільтром, цигарки, сигарили починаючи з дня набрання чинності Законом № 4115 до 31.12.2027 

Послаблено антифорстолінгові обмеження: 

тимчасово, на період дії воєнного стану, збільшено середньомісячний обсяг продажу марок акцизного податку до 120 % (раніше було 115 %) до підвищення ставок акцизного податку. 

Основні зміни до Закону № 3817: 

1. Розширення переліку обладнання, яке підлягає включенню єдиного реєстру: 

додано машини для виробництва фільтрів для сигарет, сигаретних гільз. 

2. Запровадження нових штрафів: 

оптова торгівля алкоголем за цінами, нижчими за встановлені мінімальні; 

відсутність відеоспостереження на підприємствах з виробництва тютюнових виробів; 

роздрібна торгівля підакцизними товарами за цінами, нижчими за встановлені;

уточнено підстави для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, а саме критеріїв необхідних для визначення обсягу необлікованої продукції та відключення цілодобових систем відеоспостереження, встановлених у виробників та зберігачів тютюнових виробів/тютюнової сировини (не застосовується у разі повідомлення зберігачем - податковий орган за місцезнаходженням місця зберігання про ремонт такої системи;

3. Щодо уточнення в ліцензійних реєстрах відомостей по діючим ліцензіям виданим до 1 січня 2025 року та перенесення даних до Єдиного реєстру місць зберігання:

суб’єкти господарювання, які мають діючі ліцензії, надані до 1 січня 2025 року, з метою наповнення Єдиного реєстру ліцензіатів зобов’язані в термін до 1 липня 2025 року подати заяву про внесення змін до відомостей, що містяться у відповідному реєстрі, у якій зазначити всі відомості, визначені частиною третьою статті 43 Закону № 3817 для відповідного виду ліцензії, та для ліцензій з безстроковим терміном дії - додати до такої заяви документи (за необхідності), визначені частинами четвертою - шостою статті 43 Закону № 3817.