Розповідає в інтерв’ю в.о. начальника Головного управління ДПС у Чернівецькій області Теодозія Чернецька.
Теодозіє Юріївно! Про які здобутки очолюваного відомства у 2024 році звітуєте перед громадськістю регіону?
Насамперед поінформую про основні показники забезпечення надходжень до бюджетів усіх рівнів від буковинських платників. Завдання минулого року було надзвичайно складне – але задля їх виконання податківці ретельно визначили основні напрями роботи й покроково досягали поставленої мети. Також необхідно відмітити, спільно з платниками податків в регіоні маємо взаєморозуміння, що сплата податків залишається одним із основних ресурсів для продовження оборони країни.
Впродовж 2024 року до бюджетів усіх рівнів буковинський бізнес та громадяни заплатили понад 12 млрд 125,2 млн грн податкових платежів. Сума надходжень перевищує показники 2023 року на 3 млрд 490,5 млн грн, або плюс 40,4 відсотки.
До Державного бюджету надійшло 6 млрд 32,0 млн грн, що на 2 млрд 331,5 млн грн більше ніж за 2023 рік. Згідно даних аналізу впродовж року основними джерелами наповнення державної казни були: податок на доходи фізичних осіб – 1 млрд 753,1 млн грн (+445,0 млн грн); податок на додану вартість, якого сплачено 1 млрд 679,8 млн грн (+625,9 млн грн); податок на прибуток – 535,5 млн грн (+196,8 млн грн) та військовий збір – майже 565,8 млн. грн (+153,9 млн грн).
Дохідну частину місцевих бюджетів торік поповнено на 6 млрд 93,2 млн грн. Приріст надходжень до 2023 року склав понад 1 млрд 159,0 млн грн, або 23,5 відсотки.
Найбільша доля платежів до місцевих бюджетів припадає на податок на доходи фізичних осіб, якого сплачено понад 3 млрд 854,7 млн грн. У порівнянні з 2023 роком ця сума збільшилася майже на 722,0 млн грн, або 23,0 відсотки.
Щодо сплати інших податків до місцевих бюджетів – відмічається позитивна динаміка до фактичних надходжень 2023 року. До прикладу: єдиний податок – понад 1 млрд 19,2 млн грн, (+226,7 млн грн), надходження плати за землю перевищили 609,8 млн грн, (+72,8 млн грн).
Також, буковинці у 2024 році сплатили 6 млрд 901,5 млн грн єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування. Така сума надходжень на 675,8 млн грн перевищує показник 2023 року.
В рамках нашого інтерв’ю зробіть один важливий акцент - на що особливо звернути увагу бізнесу цього року.
Серед важливого – хочу акцентувати на обов’язковості застосування РРО чи ПРРО у разі проведення розрахункових операції за готівку всіма представниками бізнесу, особлива увага на платниках єдиного податку 2-4 групи.
Всі розрахунки між продавцями і покупцями мають бути фіскалізовані, (проведені із застосуванням РРО чи ПРРО та передані на сервер податкової служби), оскільки повнота відображення отриманих доходів забезпечує не лише прозорість ведення господарської діяльності, а й певною мірою впливає на обсяг доходів, в залежності від яких визначається система оподаткування та сума податків до сплати.
Дотримання законодавства під час проведення готівкових розрахунків дозволить уникнути застосування фінансових санкцій та стане інструментом розширення фінансової бази для сплати податків до бюджету, зокрема до місцевого.
Саме тому закликаю всіх покупців вимагати від продавців фіскальний чек (в паперовому чи електронному вигляді), який є доказом того, що кошти пішли не на фінансування тіньової економіки, а включені до обсягу доходів з якого будуть сплачені податки до бюджету.
Податківці в свою чергу анонсують ефективні контрольно-перевірочні заходи, але найбільшим важелем впливу має бути активна громадська позиція споживачів.
Які законодавчі зміни слід врахувати представникам підприємництва в 2025 році?
Безперечно всім представникам підприємництва, щоб залишатися у правовому полі при плануванні своєї діяльності, слід врахувати ряд змін податкового законодавства у 2025 році згідно з нормами Закону України № 4015 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану".
Перша важлива зміна - для всіх платників податків підвищено ставку військового збору з 1,5 % до 5%. Для роботодавців ця норма діє уже з 1 грудня 2024 року. А от для ФОП сплата військового збору розпочалася з січня 2025 року.
Платники єдиного податку 1, 2 групи та 4 групи військовий збір будуть сплачувати у розмірі 10% від розміру мінімальної заробітної плати станом на 1 січня податкового (звітного), тобто 800 грн в місяць. Сплачувати зобов’язання потрібно щомісяця не пізніше 20 числа, також можна сплатити авансовий внесок за весь звітний період.
Що ж до платників єдиного податку третьої групи, то ставка військового збору для них становитиме 1 відсоток від доходу.
Також, зросла ставка податку на прибуток і для фінансових компаній з 18 до 25 відсотків. Для банків ставка податку наразі складає 50 відсотків.
Окрім того, запроваджено щомісячні авансові внески з податку на прибуток для юридичних та з ПДФО для фізичних осіб - підприємців за кожне місце роздрібної торгівлі пальним чи скрапленим газом, розмір якого буде залежати від асортименту товару (від 30 до 60 тисяч гривень).
Сплачуватимуть авансові внески з податку на прибуток і обмінники валют, в залежності від чисельності населеного пункту.
Також на час дії воєнного стану змінено механізм нарахування мінімального податкового зобов'язання, а саме: введено мінімальний обов’язковий платіж з МПЗ – 700 гривень з 1 гектара для будь-яких земель. Для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50%, мінімальне МПЗ буде 1400 гривень з 1 гектара.
Щодо сплати ЄСВ – то відповідно до Закону України про Державний бюджет на 2025 рік з 1 січня цього року сплата ЄСВ стає обов'язковою для всіх категорій ФОП, як на спрощеній, так і загальній системах оподаткування, а також для самозайнятих осіб, незалежно від виду діяльності та отриманого доходу.
Тобто всі ФОП зобов’язані сплачувати ЄСВ не менше мінімального внеску - 22 % від мінімальної заробітної плати ( 8000*22%) = 1760 грн в місяць, або 5280 грн в квартал.
І останній наголос: платникам слід знати, що роз’яснення з питань застосування податкового можна отримати в 11 ЦОПах, які функціонують на території області, або телефонуйте фахівцям на гарячу лінію. Перелік телефонів гарячих ліній розміщено на сайті Державної податкової служби України за посиланням: https://tax.gov.ua/others/kontakti/garyachi-linii-teritorial.