Заступник начальника Головного управління ДПС у Чернівецькій області Микола Загарюк поспілкувався з головною редакторкою ТОВ «Чернівецький промінь» Антоніною Фігель про ключові нюанси сплати податку на нерухомість платниками області.
Серед головних запитань інтерв’ю - база оподаткування податком на нерухомість, пільги з цього податку та як погашається заборгованість.
Зокрема Микола Васильович під час розмови акцентував, що розмір ставки податку на нерухоме майно встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відс. розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв. метр бази оподаткування (п.п. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 ПКУ).
Тобто для обрахування розміру податку на нерухомість загальна плаща об’єкта на нерухомість множиться на ставку податку.
У 2024 році податок нараховують за звітний 2023 рік, тобто ставку потрібно розраховувати з урахуванням мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня 2023 року. На зазначену дату вона становила 6700 грн. Виходячи з цього, ставка за квадратний метр не може бути більшою за 100,5 грн (6700 х 1,5 %).
Також, посадовець наголосив, що пільги з податку для фізичних осіб не застосовуються до:
об'єкта/об'єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об'єкта/об'єктів перевищує п'ятикратний розмір неоподаткованої площі: квартира перевищує 300 кв. метрів; житловий будинок перевищує 600 кв. метрів; площа різних типів об'єктів житлової нерухомості перевищує 900 кв. метрів; (За такі об’єкти сума податку на нерухомість сплачується 25 тисяч гривень).
Не пільгуються об'єкти оподаткування використовується з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).
Отже, фізичні особи - підприємці, які зазначили своє житло як податкову адресу та фактично здійснюють діяльність у власній квартирі/будинку, не мають право на пільги з податку на нерухомість. Аналогічно сплачувати податок починаючи з першого квадратного метра повинні і особи, які здають житлову нерухомість в оренду (лізинг).
Якщо ви не отримали податкове повідомлення – рішення , але володієте майном, площа якого понад пільгу, рекомендую переглянути суми нарахованого податку чи суми заборгованості в меню Електронного кабінету, або через мобільний застосунок «Моя податкова».
У разі виникнення запитань щодо сум нарахованого чи не нарахованого податку на нерухомість необхідно звертатися особисто, або телефонувати до фахівців Головного управління ДПС у Чернівецькій області – звернув увагу під час інтерв’ю Микола Загарюк.