Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

П’ять важливих акцентів про порядок використання РРО та застосування з 1 жовтня 2023 року штрафів за його порушення  

опубліковано 28 вересня 2023 о 11:14

В.о. начальника Головного управління ДПС у Чернівецькій області Наталія Чернівчан звертає увагу представників підприємництва області про те, що 1 серпня 2023 року набрав чинності закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.06.2023 року № 3219-ІХ (Закон №3219), який зокрема вносить зміни в частині застосування та відповідальності за порушення вимог Закону про РРО.

Перший акцент – посадовиця звернула увагу на те, що  РРО (ПРРО) зобов’язані використовувати ФОП ІІ-ІV груп, незалежно від виду діяльності та обсягу доходу та ФОП на загальній системі оподаткування - всі хто здійснюють розрахункові операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Другий акцент – роз’яснила які категорії підприємців можуть  здійснювати діяльність без РРО/ПРРО.

Винятком є ФОП І групи (тобто підприємці  без найманих працівників, що торгують на ринках і надають побутові послуги) та ФОП, які приймають оплату виключно банківськими переказами на реквізити IBAN, E-banking.

Також мають право не застосовувати РРО/ПРРО ФОП ІІ-ІV груп, які здійснюють торгівлю у селі, застосовують розрахункові книжки та дотримуються наступних вимог:

річний обсяг доходу однієї точки продажу не більше 1,09 млн у рік; точки продажу не знаходяться в одному торговельному об’єкті де продають підакцизні товари;

не ведуть дистанційну торгівлю та  місцевими радами не прийнято рішення про обов’язкове застосування РРО.

Однак ці винятки не розповсюджуються на тих, хто реалізує технічно -складні товари, лікарські засоби, ювелірні прикраси та акцизну продукцію.

Важливо !

Тобто сільські продавці побутової техніки та технічно - складних товарів, власники аптек, ювелірних салонів, магазинів з алкоголем та тютюном зобов’язані обладнати торговельні точки РРО.

Третій акцент – необхідно враховувати перелік видів діяльності які можна провадити без застосування РРО/ПРРО та розрахункових книжок.

Згідно ст. 9 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» РРО/ПРРО та розрахункові книжки не застосовуються:

при продажі води, молока, квасу, олії та живої риби з автоцистерн, цистерн, бочок та бідонів; страв та безалкогольних напоїв у їдальнях і буфетах навчальних закладів; 

при продажу проїзних і перевізних документів на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті з оформленням розрахункових і звітних документів та на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю, а також при продажу білетів державних лотерей через електронну систему прийняття ставок, що контролюється у режимі реального часу центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів;

представники бізнесу, який в місцях отримання товарів (послуг) контрагентами не здійснюють готівкових розрахунків (склади, місця зберігання товарів, оптова торгівля тощо);

при здійснені розрахунків за послуги виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів;

при здійсненні продажу в кіосках, з лотків та розносок газет, журналів та інших видань, листівок, конвертів, знаків поштової оплати, якщо питома вага такої продукції становить понад 50 відсотків загального товарообігу за відсутності продажу алкогольних напоїв, підакцизних непродовольчих товарів та технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, а також при продажу жетонів та проїзних квитків у касах метрополітену;

Четвертий акцент – податківці мають право проводити фактичні перевірки і за порушення порядку використання РРО/ПРРО з 01.10.2023 знову штрафуватимуть.

Разом з тим, внесеними змінами ЗУ №3219 передбачено звільнення від відповідальності за порушення вимог Закону про РРО, вчинені у період з 01.01.2022 до 01.10.2023.

Звільнення не стосуються при порушенні порядку розрахунків при продажу підакцизних товарів, діяльності з купівлі/продажу іноземної валюти та у сфері організації та проведення азартних ігор.

П’ятий акцент - вся необхідна платникам інформація щодо застосування РРО розміщена на вебпорталі ДПС у відповідному розділі банеру «Програмні РРО» за посиланням: https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/.

Зокрема банер містить розділи:

Нормативно-правові акти;

Повідомлення-роз’яснення для платників;

Опис АРІ фіскального сервера контролюючого органу;

Керівництво користувача безкоштовного ПРРО (WEB, Android, iOS, Windows)

Електронні довірчі послуги;

Отримання відповідей на запитання щодо реєстрації та застосування РРО/ПРРО;

Актуальні запитання-відповіді;

Форми ПРРО;

Програмний реєстратор розрахункових операцій;

Пошук фіскального чека;

Презентаційні матеріали щодо впровадження програмних РРО;

Відеоуроки;

Питання дня щодо застосування РРО/ПРРО;

Кампанія впровадження Програмного РРО у регіонах;

Політика конфіденційності безкоштовного програмного рішення Державної податкової служби (ПРРО).