Чи має право на пільгу із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, фізична особа – власник житлової нерухомості, відомості щодо якої зазначаються у виписці з ЄДР як місце здійснення діяльності іншої особи – ФОП, яка не є власником та не використовує таку нерухомість у підприємницькій діяльності?
Фахівці Головного управління ДПС у Чернівецькій області роз’яснюють, що підпунктом 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 Податкового кодексу України передбачено пільги із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у вигляді зменшення бази оподаткування на об’єкт/об’єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичної особи платника податку.
База оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, у тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи – платника податку, зменшується, зокрема, для квартири/квартир незалежно від їх кількості – на 60 кв. метрів (п.п. «а» п.п. 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 ПКУ). Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
Порядок надання пільг сільськими, селищними, міськими радами встановлено п.п. 266.4.2 п. 266.4 ст. 266 ПКУ.
Водночас, згідно з п.п. 266.4.3 п. 266.4 ст. 266 ПКУ пільги з податку, передбачені підпунктами 266.4.1 та 266.4.2 п. 266.4 ст. 266 ПКУ, для фізичних осіб не застосовуються до:
об’єкта/об’єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об’єкта/об’єктів перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої п.п. 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 ПКУ;
об’єкта/об’єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).
Обчислення суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з об’єкта/об’єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об’єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку (п.п. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПКУ).
Пунктом 63.3 ст. 63 ПКУ визначено, що платники податків з метою проведення податкового контролю підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Враховуючи зазначене, оскільки платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є власник об’єктів житлової нерухомості, то такий власник має право на пільгу із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за умови дотримання вимог, зокрема, п.п. 266.4.3 п. 266.4 ст. 266 ПКУ.
Слід зазначити, що платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку, розміру загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку, права на користування пільгою із сплати податку, розміру ставки податку, нарахованої суми податку (п.п. 266.7.3 п. 266.7 ст. 266 ПКУ).